Zmeny v pracovnom práve
Pracovné právo, čo sa presne mení?
Od 4. apríla 2020 nadobudla účinnosť novela Zákonníka práce, prijatá ako zákon číslo 66/2020 Z.z. Táto sa vzťahuje na obdobie mimoriadnej situácie, núdzového stavu a výnimočného stavu a na obdobie dvoch mesiacoch po ich odvolaní. Vzhľadom k tomu, že v súvislosti s opatreniami na zamedzenie šírenia nového typu vírusu, bola vyhlásená mimoriadna situácia, nová úprava sa samozrejme vzťahuje na aktuálne vzniknutú situáciu.
Čo presne sa počas vyššie uvedeného obdobia mení ?
- a. V prípade, ak je takáto situácia založená na predchádzaní vzniku a šíreniu prenosných ochorení alebo opatrenia pri ohrození verejného zdravia, zamestnávateľ je oprávnený nariadiť výkon práce z domu (ak to dohodnutý typ práce umožňuje) a zamestnanec má na to právo (pokiaľ to dohodnutý typ práce umožňuje a nie sú vážne prevádzkové dôvody takýto výkon neumožňujúce.
Rozdiel oproti doterajšej úprave: Prácu z domu za normálnych okolností nie je možné nariadiť, je potrebné sa dohodnúť, alebo získať súhlas od zamestnávateľa v prípadoch iniciovaných zamestnancom.
- b. Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný zamestnancovi oznámiť najmenej dva dni vopred (ak nedôjde k dohode na kratšej dobe) s platnosťou najmenej na jeden týždeň.
Rozdiel oproti doterajšej úprave: Zamestnávateľ má za normálnych okolností povinnosť oznámiť rozvrhnutie pracovného času najmenej týždeň vopred.
- c. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej sedem dní vopred, a ak ide o nevyčerpanú dovolenku, najmenej dva dni vopred. Toto obdobie môže byť skrátené so súhlasom zamestnanca.
Rozdiel oproti doterajšej úprave: Za normálnych okolností je čerpanie dovolenky zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred (pokiaľ nedôjde k dohode) a nerozlišuje sa o akú dovolenku ide.
- d. Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci aj počas jeho dôležitej osobnej prekážky v práci, ktorou je karanténne opatrenie alebo izolácia; za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Zamestnanec, ktorý má dôležitú osobnú prekážku v práci z dôvodu karanténneho opatrenia, izolácie, osobného a celodenného ošetrovania chorého člena rodiny podľa osobitného predpisu alebo osobnej a celodennej starostlivosti o fyzickú osobu podľa osobitného predpisu, sa na účely zákazu výpovede posudzuje ako zamestnanec, ktorý je uznaný dočasne za práceneschopného. Zamestnanec, ktorý sa vráti do práce po skončení izolácie, osobného a celodenného ošetrovania chorého člena rodiny podľa osobitného predpisu alebo osobnej a celodennej starostlivosti o fyzickú osobu podľa osobitného predpisu, sa na účely zamestnávania po návrate do práce posudzuje ako zamestnanec, ktorý sa vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti.
Rozdiel oproti doterajšej úprave: Špecifikujú sa niektoré podrobnosti v súvislosti s karanténou a izoláciou a ošetrovaním/ starostlivosťou o členov rodiny. Predovšetkým sa ustanovuje silnejšia ochrana zamestnancov pred výpoveďou.
- e. Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu celkom alebo sčasti pre zastavenie alebo obmedzenie činnosti zamestnávateľa na základe rozhodnutia príslušného orgánu alebo pre zastavenie alebo obmedzenie činnosti zamestnávateľa ako dôsledku vyhlásenia mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume 80 % jeho priemerného zárobku, najmenej však v sume minimálnej mzdy; individuálne dohody so zástupcami zamestnancov ustanovenie týmto nie sú dotknuté. Toto sa nevzťahuje na zamestnancov subjektov hospodárskej mobilizácie, u ktorých bola uložená pracovná povinnosť.
Rozdiel oproti doterajšej úprave: Na takúto možnosť je za normálnych okolností nutná písomná dohoda so zástupcami zamestnancov, ale potom je možné znížiťnáhradu až na 60%, za predpokladu, že takúto úpravu umožňuje dohoda so zástupcami zamestnancov.
Dodatočne by sme radi uviedli, že došlo k zmenám i v iných oblastiach súvisiacich s pracovným právom, vrátane úprav a predĺženia podporného obdobia v nezamestnanosti, súboru osôb na ktoré sa vzťahuje nárok na ošetrovné a ako aj v oblasti bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, kde boli uvoľnené niektoré pravidlá najmä pri presunoch, nástupoch či zavádzaní nových technológií a predĺžení či spočívaní, niekoľkých zákonom daných lehôt, vrátane lehôt na vykonávanie údržby, samozrejme pri zabezpečení bezpečnosti.
Zákonník práce už bol v súvislosti so súčasnou situáciou menený zákonom č. 63/2020 Z.z., ktorým sa spresnili dôležité osobné prekážky v práci v súvislosti s osobným a celodenným ošetrovaním chorého člena rodiny , osobnej a celodennej starostlivosti o fyzickú osobu, a doba, počas ktorej sa osoba, ktorá sa inak stará o dieťa mladšie ako jedenásť (po najnovšej úprave) rokov veku.